NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Zainteresowania w CV - co wpisać?

Zainteresowania w CV - co wpisać?

Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w CV, dotyczą naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Czy warto pracodawcę informować o naszych zainteresowaniach? Czy wskazanie hobby w CV jest obowiązkowe?

Gdy przyjrzeć się dokumentom aplikacyjnym przygotowywanym przez osoby poszukujące pracy, to nie sposób nie zauważyć, że zdecydowana większość z nich zawiera sekcję „hobby/zainteresowania”. Jeżeli już wkrótce będziesz poszukiwać pracy, bardzo prawdopodobne, że będziesz się zastanawiał, czy rzeczywiście musisz zamieścić taką informację w swojej aplikacji. Zasadniczo nie, ale niekiedy podanie takiej informacji może ci pomóc w otrzymaniu posady.


CV interesujące z punktu widzenia rekrutera

Załóżmy, że to ty przeprowadzasz rekrutację. Poza wykształceniem czy doświadczeniem kandydata chciałbyś przeczytać o jego zainteresowaniach? Prawdopodobnie ułatwiłoby ci to podjęcie decyzji o skontaktowaniu się z potencjalnym pracownikiem. Zdarza się, że naprawdę interesujące hobby może stać się przepustką do otrzymania dobrej posady. A skoro tak, to nie rezygnuj z tego obszaru. Aby jednak zainteresować pracodawcę, sprawdź, jak poinformować go o swoich zainteresowaniach.


Jak napisać o zainteresowaniach – podstawowe wskazówki

Zdecydowałeś się, że w CV zamieścisz informacje o swoich zainteresowaniach? W takim razie pamiętaj o tych wskazówkach:

  • Jeżeli nie masz oryginalnego hobby, to postaraj się nie pisać o nim ogólnie. Załóżmy, że jesteś miłośnikiem książek i czytasz wszędzie: w komunikacji miejskiej, w domu, w przerwach od pracy… Pochwal się zatem ilości przeczytanych książek lub nawet stron. To może wywrzeć na rektuterze naprawdę duże wrażenie. Innym przykładem jest doprecyzowanie, po jaką literaturę sięgasz najczęściej, np. fantastykę. Możesz również wskazać swoich ulubionych autorów.
     
  • Nie kłam na temat swojego hobby. Być może masz znajomych, którzy np. żeglują. Faktycznie to dość kosztowne i nietypowe hobby, ale wiążące się z koniecznością zdobycia wiedzy i patentów. Jeżeli będziesz miał pecha, bo rekruter również będzie zapalonym żeglarzem, to twoje braki bardzo szybko zostaną zauważone. Wówczas zaprezentujesz się jako osoba nierzetelna, a rekruter może zastanawiać się, czy pozostałe informacje zawarte w twoich dokumentach aplikacyjnych faktycznie są prawdziwe.
     
  • Nie zamieszczaj informacji o kontrowersyjnym lub mogącym się źle kojarzyć hobby. Sam przyznasz, że potencjalny pracodawca może się zdziwić, jeżeli w dokumentach aplikacyjnych zawrzesz informacje o tym, że grasz w ruletkę. O takich zainteresowaniach lepiej nie wspominaj – możesz osiągnąć efekt odwrotny od założonego, czyli zamiast zainteresować pracodawcę, sprawdzić, że będzie się on zastanawiał, czy rzeczywiście warto cię zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.


Gdy zainteresowania uzupełniają twoje umiejętności

Zdarza się, że zainteresowania są połączone z naszymi kompetencjami i umiejętnościami. Wówczas możemy je wykorzystać w pracy zawodowej. Jeżeli masz właśnie takie hobby, to koniecznie o nim wspomnij. Być może będziesz mógł się pochwalić tym, że twoje zainteresowania pomogły ci w poprzednim miejscu pracy. Zastanów się, czy nie otrzymasz od swojego pracodawcy potwierdzenia tego faktu w postaci np. listu polecającego.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-gliwice.info zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

PRACA W MIASTACH
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018