NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Urlop macierzyński i rodzicielski - krótki poradnik

Urlop macierzyński i rodzicielski - krótki poradnik

W ostatnim czasie wiele się zmieniło, jeżeli chodzi o urlopy, z których mogą skorzystać rodzice aktywni zawodowo. W styczniu 2016 r. ustawodawca uprościł zasady korzystania z urlopów związanych z macierzyństwem. W efekcie dostępne są urlop macierzyński i urlop rodzicielski.

Jeżeli spodziewasz się dziecka, to już teraz warto dowiedzieć się, ile trwają poszczególne urlopy oraz jak o nie zawnioskować.


Urlopy związane z macierzyństwem cieszą się dużą popularnością

Pojawienie się dziecka to duża zmiana w życiu rodziców. Aby poukładać na nowo pewne rzeczy, konieczny jest czas. Kobieta, która urodziła dziecka, musi mieć również co najmniej kilka tygodni na regenerację organizmu.

Od momentu wprowadzenia nowych regulacji w zakresie urlopów związanych z macierzyństwem, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej systematycznie odnotowuje coraz większe zainteresowanie nimi. Zastosowanie podziału na urlop macierzyński i rodzicielski okazało się bardzo dobrym rozwiązaniem, bo wyeliminowało m.in. dodatkowe urlopy macierzyńskie i tym samym uprościło przepisy. W efekcie również korzystanie z tych urlopów stało się łatwiejsze.


O ile tygodni może wnioskować pracownik?

Urodzenie jednego dziecka podczas jednego porodu oznacza, że rodzicom przysługuje:

  • urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni,
  • urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni.

Łącznie to aż 52 tygodnie, które rodzice mogą spędzić z dzieckiem. Na dłuższe urlopy związane z macierzyństwem mogą liczyć ci pracownicy, którym rodzina powiększyła się o więcej niż jednego dziecko. W przypadku urodzenia bliźniąt, trojaczków czy jeszcze większej ilości dzieci, rodzice mogą liczyć, że skorzystają z:

  • urlopu macierzyńskiego w wymiarze od 31 do 37 tygodni,
  • urlopu rodzicielskiego, który maksymalnie może trwać 34 tygodnie.

 

Urlop macierzyński nie tylko dla mamy

Pewna część urlopu macierzyńskiego, a dokładniej 14 tygodni, jest przeznaczona wyłącznie dla matki dziecka. Takie rozwiązanie jest podyktowane tym, aby kobieta mogła dojść do siebie po porodzie. W tym czasie konieczne jest zregenerowanie organizmu po wysiłku.

Co z pozostałą częścią urlopu macierzyńskiego? Przepisy w tej kwestii są bardzo precyzyjne – ustawodawca daje rodzicom możliwość zdecydowania, czy pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta matka, czy też pracujący ojciec. Tak elastyczne rozwiązanie pozwala rodzicom podzielić się obowiązkami związanymi z opieką i wychowaniem dziecka. Warto przy tym pamiętać, że ojcowie otrzymali do swojej wyłącznej dyspozycji 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. O udzielenie tego mogą zawnioskować w każdym momencie, aż do ukończenia przez dziecko 2. roku życia.


Urlop rodzicielski – jakie są zasady korzystania z niego?

Poza urlopem macierzyńskim, rodzice mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Może on być udzielony przez pracodawcę tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jako osoba potencjalnie zainteresowana skorzystaniem z takiego urlopu, musisz wiedzieć, że możesz skorzystać z niego:

  • jednorazowo, czyli od razu zawnioskować o udzielenie urlopu za cały przysługujący ci okres,
  • w częściach, przy czym maksymalnie urlop rodzicielski można podzielić na 4 części.

Nie chcesz korzystać z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Nie musisz. Zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie pracy możesz zawnioskować o udzielenie takiego do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-gliwice.info zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

PRACA W MIASTACH
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018